SPDH Hnilčík- Mraznica

SPDH Hnilčík- Mraznica

V druhý augustový víkend sa po krátkej prázdninovej odmlke po majstrovstvách znova rozbehol kolotoč pretekov SPDH a to konkrétne piatym kolom v lokalite Hnilčík- Mraznica. Toto malé zimné stredisko ukryté v krásnej doline na pokraji Slovenského raja hostilo závod slovenského pohára po prvý krát.

Miestny kopec ponúka trať dlhú okolo 1500m s prevýšením 300m. Jedná sa určite o jednu z kratších v celom pohári o čom hovoria aj dosiahnuté časy okolo 2:30, no určite to vynahradzuje svojou náročnosťou a hravosťou. Keďže trať bola postavená krátko pred závodom, povrch bol neskutočne zábavný, prašný tak ako to máme radi. Väčšina trate viedla ihličnatým lesom, kde sa s postupom času vyjazdili poriadne korene, kamene a rolety. Stavitelia z teamu Freeride-Košice ju obohatili o ďalšie prekážky, skoky, wallride-y, tak aby bola ešte zábavnejšia.

Do Hnilčíka pricestovalo iba okolo 130 jazdcov a to z viacerých dôvodov- konanie IXS európskeho pohára na Špičáku, dovolenková sezóna a postupne zranení jazdci z pomaly doznievajúcej sezóny. Neúčasťou českých borcov sa mierne znížila konkurencia a tak na dobré výsledky mohlo pomýšľať viacero pretekárov. Tréning začal už v piatok poobede, kedy vyrazili na trať prví nedočkavci. Do večera sa pomaly naplnilo depo, rozložili sa šapitá a jazdci sa pripravovali na sobotňajší tréning.

V sobotu sa jazdci budili do chladného rána aj keď jasná obloha značila pekný deň. Dnes už všetci trénovali naplno, každý si chcel trať najazdiť čo najlepšie. Okolo štvrtej poobede, tesne po skončení vyhradeného tréningu pre najlepších jazdcov, sa ale z ničoho nič spustil dážď, ktorý neprestal až do skorých ranných hodín. To znamená predčasný koniec tréningu, nutnosť pripraviť bike na nové  podmienky v blate ( prezutie plášťov) a čakanie čo prinesie nedeľa. Čakanie si všetci krátili v miestnej čajovni popíjaním 1energy drinku miešaného s kadečímJ

V nedeľu ráno v deň závodu sa jazdci vydali na trať už v skorých hodinách, aby sa stihli prispôsobiť totálne novým podmienkam, ktoré narobil výdatný dážď. Z hravej a rýchlej trate sa stala technická a zradná. Z hlbokého prachu sa stali hlboké blatové koľaje, korene povyliezali na povrch a ťažké traverzy sa stali ešte ťažšími. Podmienky mal ale každý rovnaké a tak sa o miesta postupne začalo bojovať v jednotlivých kategóriách.

V kategórii žiaci najlepšie zajazdil mladý youngster Daniel Kroupa z Česka, ženskú kategóriu po návrate na trate jednoznačne valcuje Katarína Janečková-Šišková, ktorá vyhrala s veľkým náskokom, v masters ide úplne inú ligu Peter Drábik, ktorý  by so zajazdeným časom obsadil tretie miesto v elitnej kategórii! V kategórii pevných bikov vyhral Tomáš Mindek o 80 stotín pred Ľubomírom Gregom, v hobby si to už po niekoľkých krát v tejto sezóne vybojoval Adam Milo. V junioroch bez štartujúceho Martina Knapca vyhral Rasťo Baránek, čím potvrdil vynikajúcu sezónu. V najvyššej kategórii elite vyhral uradujúci majster Lukáš Učeň tesne o 17 stotín.

Takto prebehlo piate kolo SPDH, vidíme sa 7-8. Septembra na Donovaloch.